Championat 2022

Jaktstormens Dovre

SE UCH

e: N UCH Berkjestölen’s Bjarki
u: Jaktstormens Ainnis

Ägare: Kajsa Vallström
Uppfödare: Dick & Lena Edin

 

Fjällpilens IE Gulliac

SE UCH

e: CIT FR JCH Egon
u: CIB NORD UCH Kvannildalens Izadora

Ägare: Wanda Dahlsten
Uppfödare: Wanda Dahlsten 

 

Tärnafjällens Spik av Björkfors

SE UCH

e:  Hadselöya’s Bruno
u: Tärnafjällens Axi Av Alta
Ägare: Erik Larsson & Åsa Bjelkeby
Uppfödare: Lena & Patrick Larsson

 

Resultat Jaktprov 2022

LOFSDALEN 22-24 April

Domare: Eva Perman
2 UKL – Simos Nero/Frank Brekke
3 UKL – Lauvåsen’s BM Kompis/Birger Stene
3 UKL – Skraveldalens J Ferrox/Petra Lindeborg
3 ÖKL – Fjellstårsas SN Limpan/Ulf Andersson-Marja Persson
3 ÖKL – Zetterjärns Anizette/Annette Ohlsson
Kritik: nnfk_uklökl_E_Perman_Lofsdalen_20220422

Domare: Trond Kolstad
1 UKL – Zettertjärns Princezz/Kristina Edh
2 UKL – Femundhund’s Fix/Berit Johanne Riise
2 UKL – Red Garlic’s Pommery Champagne/Agneta Andersson
2 UKL – Borgeflons DC Ginny/Ingebrekt Bergman
1 ÖKL – Rypemyras Chanza/Kristina Edh
2 ÖKL – Borgeflons GW Eld/Linda Johansson
2 ÖKL – Skoglykka’s Roxy/Monika Garbeklint
2 ÖKL – G-Shapp/Peter Andersson
3 ÖKL – Månafossens Kimy M/Knut Östmo
Kritik: nnfk_uklökl_trond_kolstad_lofsdalen_20220422

Domare: Thore Maehla
1 UKL – Frierfjorden’s Indi/Svenn Erik Rud
3 UKL – Setterwalls Häxa/Stefan Holm
2 ÖKL – Sansetters Tuesday/Susann Hortell
2 ÖKL – Blakkstöten’s Friskis/Geir Pedersen
Kritik: nnfk_uklökl_T_Maehla_Lofsdalen_20220422

Domare: Jean-Marc Chabloz
1 UKL – Langlandsmoens Bess/Terje Stokkebekk-Nils Kristian Bergen
Kritik: nnfk_uklökl_jean-marc_chabloz_20220422_lofsdalen

Domare: Kerstin Frändegård
2 ÖKL – Herrskapets Always My Rose/Erik Ringner
Kritik: nnfk_uklökl_K_Frändegård_Lofsdalen_20220423

Domare: Svein Borgen
1 UKL HP – Östaglöttens Grappa/Bengt Hansson
1 UKL – Bovattnets Oryx/Marika Bladin
2 UKL – Setterwalls Helags/Marika Bladin
2 ÖKL – Borgeflon’s RX Brim/Ingebrikt Bergman
Kritik: nnfk_uklökl_Svein B_Lofsdalen_20220423

Domare: Eva Perman
1 UKL HP – Simos Nero/Frank Brekke
3 UKL – Malstabodarna Patron/ Alix Moavi
3 UKL – Lykkeklöver’s Baccio/Terje Stokkebekk-Kathrine Astrup
Kritik: nnfk_uklökl_E_Perman_Lofsdalen_20220423

Domare: Niklas Bodin
1 SKL CERT – Zettertjärns Compiz/Niklas Köhler
2 SKL CK – Fjällpilens GE SeniorAmigo/Ola Arnell
Kritik: nnfk_skl_N_Bodin_Lofsdalen_20220423

Domare: Peter Hoyer
1 SKL CERT – Stina/Alexander Bennergård
2 SKL CK – Horndalens Lbh Nira/Helmer Sjövold
3 SKL CK – Zettertjärns Sessan/Jean-Marc Chabloz
4 SKL – Norrlands Guidens Papput/Vegard Davidsen
Kritik: nnfk_skl_P_Hoyer_Lofsdalen_20220423

Domare: Kristina Edh
2 ÖKL – Borgeflons GW Eld/Linda Johansson
3 ÖKL – Borgeflon’s RX Brim/Ingebrikt Bergman
Kritik: nnfk_uklökl_K-Edh_Lofsdalen_20220424

Domare: Bengt Hansson
1 ÖKL – Trostebackens Tex/Mikael Thor
1 ÖKL – Horndalens Lbh Nira/Helmer Sjövold
3 ÖKL – Lunvikas Ami/Helmer Sjövold
Kritik: nnfk_uklökl_B_Hansson_Lofsdalen_20220424

Domare: Jean-Marc Chabloz
1 UKL – Högfjällshundens Jojo/David Geijer- Karin Hillström
3 UKL – Malstabodarna Patron/ Alix Moavi
3 UKL – Red Garlic’s Pommery Champagne/Agneta Andersson
3 UKL – Setterwalls Helags/Marika Bladin
Kritik: nnfk_uklökl_jean-marc_chabloz_20220424

EDEVIK 15-17 April

Domare: Kristina Edh
2 UKL – Flexvya’s Samantha F/Jan Svensson
2 UKL – Hard Runner White Trix/Trond Kolstad
2 ÖKL – Orremåsans Tibazt/Andreas Åsell-Caroline Wallin Svensson

Kritik: nnfk_uklökl_K_Edh_Edevik_20220415

Domare: Jean-Marc Chabloz
3 UKL – Flexvya’s Samantha F/Jan Svensson
3 ÖKL – Ramnkroken’s Kane/Maja Kolstad
3 ÖKL – Zettertjärns Ozana/Trygve Kolstad
3 ÖKL – Sansetters Tuesday/Susann Hortell

Kritik: nnfk_uklokl_jean-marc_chabloz_20220416

Domare: Trond Kolstad
1 UKL HP – Högfjällshundens Jojo/David Geijer- Karin Hillström
2 UKL – Flexvya’s Samantha F/Jan Svensson
3 UKL – Zettertjärns Princezz/Kristina Edh
1 ÖKL – Zettertjärns Ozana/Trygve Kolstad

Kritik: nnfk_uklökl_trond_kolstad_edevik_202204

RÖRVATTNET 1-3 April

Domare Jean-Marc Chabloz
1 UKL – Isliljans Amapola/Linda Eriksson
1 UKL – Setterwalls Jorm/Simon Wessman
2 UKL – Skraveldalens J Ferrox/Petra Lindeborg
2 UKL – Venatu dn Meja/Per Risne
3 ÖKL – Zettertjärns Anizette/Fredrik Ohlsson
2 ÖKL – Trostebackens Tyra/Micke Johansson
3 ÖKL – Fjellstårsas VN Lish-teta/Sandra Bodlund
Kritik: nnfk_uklökl_jeanmarc_220401 (1)


Domare: Trond Kolstad

2 UKL – Twinkle how about a smile/Caroline Svensson Wallin
3 UKL – Hagelsprutans Ztåndaktiga Zvea/Tina Hedman
2 ÖKL – Orremåsans Tibazt/Andreas Åsell
Kritik:nnfk_uklökl_trondkolstad_220401

Domare: Trond Kolstad

1 ÖKL – Orremåsans Tibazt & Andreas Åsell
 
Domare: Terje Bjugan
1 UKL Åshamras Älsa/Torbjörn Öhrström
1 ÖKL Vindölas Nanoq/Torbjörn Öhrström
1 ÖKL Fjällpilens IE Gulliac/Wanda Dalsten

Domare: Kerstin Frändegård
2 UKL Setterwalls Helags/Marika Bladin
1 ÖKL Fjällpilens GE Senior Amigo/Ola Arnell
3 ÖKL Tärnafjällens Evert av stenberget/Fredrik Ekedahl

Domare: Terje Bjugan
1 SKL med Cert – Borgeflon’s Cava/Trygve Kolstad
2 SKL med CK – Zettertjärns Hazard/Trygve Kolstad
3 SKL med CK – Zettertjärns Sessan/J-M Chabloz
4 SKL med CK – Skogsbannets Toko/Trond Kolstad
5 SKL – Norrlands Guidens Papput/Vegard Davidsen

BRUKSVALLARNA 25-27 Mars

Domare Jean-Marc Chabloz
1 ÖKL – IRS Ripfinnarens ZM Jaeger/Helga Fredholm
2 ÖKL – ES Jaktstormens Dovre/Kajsa Vallström
3 ÖKL – ES Nareheimens Era/Laila Orgla Jansson
3 UKL – IRS Red Garlic’s Pommery Champange/Agneta Andersson
Domare Svein Borgen
1 ÖKL – ES Högfjällshundens Isse/Bernt Perström
2 ÖKL- GS Fjällpilens GE Senior Amigo/Ola Arnell

Domare Peter Hoyer 
3 UKL – P Flexvyas IS Samanta – Jan Svensson
3 UKL – P Flexvyas IF Malt – Hampus Halvarsson
3 ÖKL – IRS Ripfinnarens zv Sixten – Helga Fredholm

SKL Domare Bengt Hansson
1 skl Cert – ES Högfjällshundens D-Spot – Bernt Perström
2 skl CK – GS Zettertjärns Compiz – Niklas Köhler
3 skl CK – GS Jimbalayas Jena – Maria Köhler
4 skl CK – GS Zettertjärns Sessan – Jean-Marc Chabloz
5 skl – GS Endalshöjdens Dolly Parton – Jean-Marc Chabloz.

Domare Jean-Marc Chabloz
1 ÖKL – ES Jaktstormens Dovre/Kajsa Vallström
2 UKL – ES SetterWalls Helags/Marika Bladin
3 UKL – ES Bovattnets Oryx/Marika Bladin
3 UKL – ES Bovattnets Ollie/Bernt Perström

Domare Niklas Köhler
2 ÖKL – GS Fjällpilens GE Senior Amigo/Ola Arnell
3 ÖKL – ES Prihan Cilla/Axel Grahn
3 UKL – IRS Red Garlic’s Pommery Champange/Agneta Andersson
Kritik: nnfk_uklokl_nköhler_220327

MITTÅDALEN 16 mars

Domare Niklas Köhler
1 ukl – ES Jaktstormens Fjälla- Kajsa Vallström
2 ukl – ES Bovattnets Ollie – Bernt Perström
3 ukl – P Milpoint Deajka – Magdalena Wennström
3 ukl – IRS Red Garlic’s Pommery Champange – Agneta Andersson
2 ökl – ES Högfjällshundens Isse – Bernt Perström
3 ökl – ES Gsakk – Malin Svegare
3 ökl – GS Fjällpilens GE Senior Amigo – Ola Arnell

TRILLEVALLEN 14 februari

Domare Erik Larsson

1 ukl – P Trostebackens Ture/ Anders Handler
1 ukl – P Trodtebackens Tyra: Micke Johansson

MITTÅDALEN 12-13 februari

Domare Tor Espen Plassgård
1ukl – ES Rampen’s Triac & Bjørnar Stokkebekk

2ukl – ES Jaktstormens Fjälla & Martin Myhr
3ukl – ES Åshamras Årka ​​& Andreas Forneman
3ökl – ES Jaktstormens C-Icestorm & Anders Skogs
Kritik: 
Domare Peter Hoyer
3 ukl – P Trostebackens Ture & Anders Handler
3 ökl – ES Gshapp & Peter Andersson

Resultat Utställning 2022