ÅRETS HUNDAR NNFK 2016

Årets NNFK hund.
Tiurskogen’s Cito, Anders Handler

Årets Ökl.
Borgeflon’s Mp Xena, Eva Perman

Årets Unghund
Borgeflon’s Ps Yrki, Anders Handler

Årets Skogshund.
Avalonian´s Akira,Helene Stensby

Karats vandringspris.
Tiurskogen’s Cito, Anders Handler

Jenny Speed Queen’s Uppfödarepris
Skedoms kennel, Åsa Vilson

Alphäxans vandringspris.
Sotborrens Föyka, Martin Uddh/Johanna Ström Eriksson
 


2015 års VP

Årets Unghund

Zettertjärns Vånna
Årets Öppenklasshund
Zettertjärns Super Ztar, äg. Kristina Edh
Årets NNFK hund
Zettertjärns Vånna, äg. Kristina Edh
Årets Skogshund
Zettertjärns Maffia, äg. Maria o Niklas Köhler
Karats pris
Tiurskogens Cito, äg. Anders Handler
NNFK:s uppfödare pris Jenny Speed Queens minne
Zettertjärns V-kull ( 4 hundar med 1 ukl, en med 2 ukl)
Landbys VP för bästa unghund i högsttusprov
Avalonians Extra, äg. Jon Eirik Stensby
Alphäxans pris
Borgeflons Xena, äg. Eva Perman
Årets NNFK medlem
Åsa Vilson

Gratulerar alla pristagare

 

Årets NNFK hund

Tiurskogen’s Cito

2015 GST Zettertjärns Vånna/ Kristina Edh
2014  P Ohlsmyrens More Then A Feeling
Anna Falkerby Lundmark
2013 ES Ohlsmyrens No Joke/ Roland Ohlsson
2012 P Ohlsmyrens Wild Thing/Roland Ohlsson
2011 IST Norrlandsguidens Gasa II/Niklas Sundberg
2010 IST Norrlandsguidens Gasa II/Niklas Sundberg
2009  EST  Ohlsmyrens Piga / Roland Ohlsson
2008 ESH  Kill Bill / Bitte Nilsson
2007 IST Remkilens Zickan/ Thore Sandström
2006 GSH Mountaineers Dollar / John Eliasson
2005 PT Jo-Kjells Gaia/ Lennart Kjellsson
2004 EST Vällistefjällets Stårsa / Sven Olof Hedin
2003 GST Åshöjdens Tracy/ Ewa Posner-Storm
2002 PT Jo-Kjells Salsa / Lennart Kjellsson
2001 PT Jo-Kjells Salsa / Lennart Kjellsson
2000 PH Vattvikens Chef / Johan Bromée
1999 IST Thodos Lazy / Thore Sandström
1998 PH Offerdalens Cliff äg. John-Eric Ericsson 
1997 PT Jo-Kjells Hera äg. Lennart Kjellsson
1996 PH Östbergets Ifos/ Åsa Gunnarsson & Jan Eriksson
1995 PH Offerdalens Cliff äg. John-Eric Ericsson
1994 PH Offerdalens Cliff äg. John-Eric Ericsson
1993 EST Rangelfjellets Raffset äg. Jan Wilhemsson
1992 ESH  Pino äg. Nils W Nilsson
1991 PT Knotterholmens Disa äg. Lennart Kjellsson
1990 PT Jo-Kjells Busa äg. Marie Kjellsson
1989 IST Janås Tess äg. Lars Hellström
1988 IST Janås Tess äg. Lars Hellström
1987 PH Jo-Kjells Laser äg. Lennart Kjellsson

Årets Unghund

Borgeflons Ps Yrki
 

2015 Zettertjärns Vånna äg. Kristina Edg
2014 Zettertjärns Uniqa äg. Kristina Edh
2013 PT Borgeflons JL Ripa äg. Anna Wagén
2012 Endalshöjdens Bono äg. Bodil Elofsson
2011 PT Fanby Gold Rush äg. Cecilia Wadman
2010 PT Borgeflons JL Ripa äg. Anna Wagén
2009 GST Zettertjärns Fleur äg Kristina Edh
2008 GSH Zettertjärns Duke äg Anja Fjällgren
2007 EST Björnåns Cagiva äg. Ulf Johansson
2006 GSH Mountaineer's Dollar äg. John Eliasson
2005 GST Åshöjdens Vanda äg. Ewa Posner Storm
2004 PT Vattvikens Kate äg. Bengt Hansson
2003 PH Langgrubbans Emil äg. Ulf Kalén
2002 PT Jo-Kjells Salsa äg. Lennart Kjellsson
2001 GST Zettertjärns Bleika av Andyöa äg. K Edh
2000 PT Borgeflons FB Fuxia äg. Eva Perman
1999 ESH Tväråvalvets Arve äg. Lennart Paki
1998 PT Jo-Kjells Gosa äg. Lennart Kjellsson
1997 PT Jo-Kjells Hera äg. Lennart Kjellsson
1996 PT Jo-Kjells Hera äg. Lennart Kjellsson
1995 Ormögas Jet-Set äg. Lennart Kjellsson
1994 PH Offerdalens Cliff äg. John-Eric Ericsson
1993 PT Axelas E'cera äg. Marit Ericsson
1992 PH ÖB'S Try äg. Örjan Bromée
1991 EST Björklunds P Lady äg. S-O Hedin
1990 PT Knotterholmens Disa äg. Lennart Kjellsson
1989 PT Jo-Kjells Civa äg. Lennart Kjellsson
1988 EST Elsita äg. Lennart Kjellsson
 

Karats Vandringspris
skänkt av Björn Ödmann

Tiurskogens Cito
Black Luckys Cantona- Affern's Wilma
äg:Anders Handler
uppf: 
Edevik 2 x 2 ÖKL
Lofsdalen 2 ÖKL
Utställning : CK

2015 Tiurskogens Cito, Anders Handler
2014 PT Ohlsmyrens More Then a Feeling, A Falkerby
2013 PT Viijägarens Xylia äg.Sofia Palmqvist
2012 PT Borgeflons FK Stårsa äg. Ronny Andersson
2011 PT Lykkekjerret's Lucia äg. Anna Zackrisson
2010 PH Björklunds SC Comet äg. Caroline Wallin
2009 PH Langgrubbans Kung Karls Spira äg Thomas Andersson
2008 PT Borgeflons Kraja äg Ronny Andersson
2007 PT Borgeflons TS Mallan äg. Eva Perman
2006 PT Borgeflons J-Fia CS äg. Eva Perman
2005 PH Langgrubbans Emil äg. Ulf Kalen
2004 PH Langgrubbans Emil äg. Ulf Kalen
2003 PH Nylannes Solo äg. Marit Ericsson
2002 PH Eidemlias Mini-Max äg. John-Eric Ericsson
2001
2000 PT Mostodalens KalaÄ äg. Rune Malmberg
1999 PT Jo-Kjells Gosa äg. Lennart Kjellsson
1998 PT Vattvikens Ripa äg. Monica Gulle
1997 PT Nylannes Embla äg. Marit Ericsson
1996 PT Anåfjällets Bronja äg. John-Artur Renhuvud
1995 PT Östbergets Ira äg. Kerstin Frändegård
1994 PT Jo-Kjells Fia
1993 PT Red Taps Medina äg. Bengt Hansson
1992 PH ÖB'S Jox äg. Örjan Bromèe
1991 PH Grey äg. Claes Holmlund
1990 PH Jo-Kjells Clint äg. John-Eric Ericsson
1989 PT Östbergets Fay äg. Kerstin Frändegård

Årets NNFK medlem

2015 Åsa Vilson
2014  Andrea Skott Dahlgren
2013 Ej utdelat
2012 Ej utdelat
2011 Linda Vågberg
2010 Anna Wagén
2009 Kerstin Frändegård 
2008 Eva Perman & Andreas Larsson
2007 Lena Larsson (Sundsvall)
2006 Erica Häggström
 

VP tillhörande NNFK's Huvudprov

2015
Krappo's VP (Bästa ÖKL) 
EST Ohlsmyrens Good Stuff/ Lena Larsson

Dundretripan (Näst bästa ÖKL) 
GST Endalshöjdens Black S/ Elisabeth Albertsson

SSK's VP (bästa Es i UKL) 
EST Örnevatnets Roma /Lars Malmström

Settertplankan (bästa ES i SKL)
EST Jenetfjellets Linsi/Gunno Halltorp

Årets Öppenklass hund

Borgeflon’s Mp Xena,
 

2015 GST Zettertjärns Super Ztar äg: Kristina Edh
2014 GST Zettertjärns Qaramella äg: Kristina Edh
2013 ESH Ohlsmyrens Stardust äg: Roland Ohlsson
2012 ESH Rico äg: Nils W Nilsson
2011 GST Zettertjärns Häkza äg. Kristina Edh
2010 PT Ohlsmyrens P Born to Run äg. Marit Hellström
2009 EST Kvernmolias Easy äg Roland Ohlsson
2008 GST Zettertjärns Bleika Ionasdotter äg Kristina Edh
2007 EST Ohlsmyrens Piga äg. Roland Ohlsson
2006 PT Jo-Kjells Axa äg. Per-Arne Hoflin
2005 EST Klokkerholmens Sue-Sine äg. Roland Olsson
2004 EST Falcsagans Chabli äg. Monica Åslund
2003 PH Surjämtens Kato äg. Anders Olofsson
2002 PT Vattvikens Kittie äg. Bengt Hansson
2001
2000 PT Offerdalens Madonna äg. Mattias Persson
1999 PT Vattvikens Cilla äg. Robert Lindström 
1998 PH Björklunds C2 Virus äg. John-Eric Ericsson
1997 ISH Viktorgårdens Mork äg
1996 PH Vattvikens Vai äg. Bengt Hansson
1995 PH ÖB'S Strong äg. Örjan Bromée
1994 PT Offerdalens Cally äg.Per-Arne Hoflin
1993 PH ÖB'S Try äg. Örjan Bromee
1992 PT Jämtens Lydia äg. Arne Bromèe
1991 PT Jämtens Kikkan äg. Arne Bromèe
1990 PH Drevjans Attack äg. Arne Bromèe
1989 ESH Trigger äg. Bo Wångenberg
1988 ESH Athos äg. Erik Berglund för. Leif Berglund
1988 PH Klofjellets Black Fight äg. Lena Elofsson

Årets skogshund

Avalonian's Akira

2015 Zettertjärns Maffia, Maria Köhler
2014 Borgeflons Ripa, Anna Wagén
2013 PT Silverforsen Party Animal, Monica Garbeklint
2012 IST Remkilens Bookie Tuk Tuk,Thore Sandström
2011 GST Åshöjdens Yaffa äg. Ewa Posner Storm
2010 ej urdelat
2009 IST Ballydavid Amber äg Thore Sandström
2008 IST Fjellstårsas Tiramisu äg A-K Lundmark
2007 IST Remkilens Zickan äg. Thore Sandström
2006 IST Fjellstårsas Tiramisu äg. A-K Lundmark
2005 EST Klokkerholmens Sue-Sine,Roland Olsson
2004 EST Vällistefjällets Stårsa äg. Sven Olof Hedin
2003 IST Remkilens Zickan äg. Thore Sandström
2002 GSH Gråsjövalens Ikke äg. Thomas Schaffer
2001 GSH Åshöjdens Rikitikitavi, äg.Ove Johansson
2000 
1999
1998
1997 ISH Nävermons Chief äg. Taisto Hjärtedal
1996 ISH Nävermons Chief äg. Sören Hammar 
1995 PT Ardire Farnese äg. Erling Staffansson
1994 PH Likkos Starlight äg.
1993 PT Mostodalens Nita äg. 
1992 EST Strena äg. Per Strandell
1990 PT Mostodalens Liss äg. Rune Malmberg
1989 PH Tegews Baccus äg. A. Lindqvist
1988 IST Sabinne äg. Sören Hammar
 

Landbys Vandringspris 2013
för Bästa Unghund i Högstatusprov

Avalonian's Extra
J Åens II Yes-J Avalonian's Akira 
Uppf & äg: Helene & Jon Eirik Stensby
Vinnare VFP 1 UKL
Sälen 1 UKL

2015 GST Avalonians Extra äg. Helene & Jon Eirik Stensby
2014 Ej utdelat
2013 EST Ohlsmyrens HJ Good Stuff äg. Lena Larsson
2012 EST Ohlsmyrens Black Betty äg.Roland Ohlsson
2011 EST Ohlsmyrens Peggy Sue äg. Roland Ohlsson
2010 EST Ohlsmyrens Peggy Sue äg. Roland Ohlsson
2009 GST Zettertjärns Häkza äg Kristina Edh 
2008 ESH Tidybirds Albin av Höimyra

NNFK's Uppfødarpris
Jenny Speed Queens minne

2015 Kristina Edh med Zettertjärns V-kull
Vånna, Vamp, Vanilla & Varri med 1 UKL/UK, Vandal med 2 UK

2014 Kristina Edh med Zettertjärns U-kull, Uniqa, Unique Chablis, Utrolige Cocco, Unzip, Under Nitromethan

2013 Kristina Edh med Zettertjärns Q-kull, Qaramella, Qillen, Qaxzig, Qajza alla med 1 UKL/UK

2012 Ewa Posner Storm för Åshöjdens kull född 2011 mellan Imingens EK Ellegant och Åshöjdens Camaron där alla 6 valpar är jaktprovsmeriterade.

2011 Roland Ohlsson för Ohlsmyrens kull mellan Klokkerholmens Sue Sine och Östheias Eend. Hundarna Peggy Sue, Ace of Spade, Jagsters Seun, Star Shine

2010 Eva Perman för Borgeflons R-kull. Hundarna Ripa, Raffzeth, Ritti, Riojo-Garlic, Raska och Rå-Chanse

2009 Roland Ohlsson för hundarna: Ohlsmyrens Wild Thing, Runaround Sue, Born To Run, Dancing Queen, Gunsmoke

 

Alphäxans VP

Sotborrens Föyka

2015 PT Borgeflons Xena äg. Eva Perman
2014 PT Borgeflons PP Victoria äg. Eva Perman
2013 PT Langgrubbans Dufva äg. Marit Hellström   
2012
2011 Fanby Gold Rush, äg. Cecilia Wadman
2010 Borgeflons JL Ripa äg. Anna Wagen
2009 Ohlsmyrens P Born to Run äg. Marit Hellström