Fjällpokalen, Fjäll SM och NNFK: s jaktprov i Bruksvallarna 28/9-1/10 2017

1 Fjällpokal final Norrlands Guidens Eldibaken, Niklas Sundberg 1UKL Fjällpokal kval Carnbrings Screw Driver, Claes Carnbring 1UKL HP Fjällpokal kval Venatios Viola, Regina Lindberg 2 Fjällpokal final Zettertjärns Azk, Kristina Edh 3 Fjällpokal final Högfjällshundens Aija, Rasmus Carlsson 4 Fjällpokal final Rokkomborres Nach, Hans Simensen 5 Fjällpokal final Ohlsmyrens Curly Sue, Mikael Palmebjörk Erik Hårdén Erik Hårdén 2 UKL PT Fjellrypas RF Zonya av Norge, Eva Perman Fjällpokalfinal 1 UKL EST Jaktstormens A Innis, Ante Johansson 1 UKL EST Högfjällshundens Wilja, Karl Larsson 3 ÖKL GST Idrefjällens Gracie, äg Maria Rull 2 ÖKL PH Borgeflons MP X-Ray, Ulf Boström 2 UKL GSH Zettertjärns Be Lucky Blizz, Carina Larsson 1 UKL IRSH Ripfinnarens ZME Giron, Margareta Bygdeståh 1 ÖKL IRSH Norrlans Guidens Vulkan, Maria Köhler 2 UKL GST Endalshöjdens Dolly Parton, Jean Marc Chabloz 1 ÖKL PT Sjaunja Myrens Tina, Peter Mattsson henrik henrik-n irl jörgen kalle lisa 3 ÖKL VP  PH Vet Points Jack the Ripper, Henrik Nilsson 1 ÖKL IRST Hadselöyas Azzi, Ulf Johansson 2 UKL IRST Remkilens Xtra Allt, Pernilla Stennek 3 ÖKL PT Vestfjorddalens Nikita, Anna Edvall Men orka! Per Grönlund 1 ÖKL VP GST Åshöjdens Thelma, Per Grönlund 1 ÖKL VP GST Åshöjdens Thelma, Per Grönlund Pristagare 2 ÖKL PH Borgeflons MP X-Ray, Ulf Boström 1 SKL Cert EST Rypedalens Venatrix, Thomas Bull Enger SM-final Stellan 2 ÖKL GST Avalonians Beisla, äg Charlotte Holst/förare Jon Eirik Stensby 3 ÖKL GST Idrefjällens Gracie, Maria Rul Pristagare Henriks parti, söndag Pristagare Jean-Marcs parti, söndag Pristagare Annas parti, torsdag Pristagare Stellans parti, torsdag Jan Andersson och Åshöjdens Walther 2 UKL PT Fjellrypas RF Zonya av Norge, Eva Perman 2 UKL PT Fjellrypas RF Zonya av Norge, Eva Perman

RESULTAT

Fjällpokalkval
1 Leif Berglund 
1 UKL HP PT Venatios Viola äg Regina Lindberg

2 Dick Edin
1 UKL PH Carnbrings Screw Driver äg Claes Carnbring

3 Bengt Hansson
1 UKL GSH Fjällpilens Gulliac

Finalen Thomas Lindberg, Stellan Johansson 
1:a Fjällpokalen 1 UKL HP Norrlands Guidens Eldibaken äg Niklas Sundberg
2:a 1 UKL GSH Zettertjärns Azk äg Kristina Edh
3:a 1 UKL EST Högfjällhundens Aija äg Rasmus Karlsson
4:a 1 UKL PH Rokkomborres Nach äg Hans Simensen
5:a 1 UKL EST Ohlsmyrens Curly Sue äg Mikael Palmebjörk

SM kval
1 Ronny Andersson
1 SKL VP Cert PT Karacanis Testa Rosso äg Sverker Örmin
2 SKL CK VP IRST Norrlans Guidens Mammuth äg Niklas Sundberg
3 SKL IRST Norrlands Guidens Eldibaken äg Niklas Sundberg
4 SKL VP GSH Åshöjdens Walther äg Jan Andersson

2 Niklas Köhler
1 SKL Cert IRST H-Fröya av Kjerringholm äg Hans Simensen

3 Leif Berglund
1 SKL Cert EST Rypedalens Venatrix äg Thomas Bull Enger
2 SKL CK IRSH Red Garlic Sweet Potato äg Agneta Andersson

Finalen Staffan Emmoth, Peter Mattsson
1:a Fjäll SM 1 SKL CACIT IRSH Erin wom Kapellenfad äg Niklas Sundberg
2:a  2 SKL VP GSH Åshöjdens Walther äg Jan Andersson
3:a 3 SKL VP IRST Norrlands Guidens Mammuth äg Niklas Sundberg

NNFK
To1 Anna Edvall
3 UKL IRST Remkilens Xtra Allt äg Pernilla Sennek
3 UKL GST Endalshöjdens Debby Ryan äg Sofie Stafås
2 UKL PH Top Point Svart äg Perter Ingrids
3 UKL IRSH Ripfinnarens ZME Giron äg Kjell Bygdeståhl

To2 Stellan Johansson
2 UKL PT Fjellrypas RF Zonya av Norge äg Eva Perman
1 UKL HP PH Höytjönnas Frank S äg Erik Hården
1 ÖKL VP GST Åshöjdens Thelma äg Per Grönlund

Fr1 Dick Edin
1 UKL EST Högfjällshundens Wilja äg Karl Larsson
1 UKL EST Jaktstormens A Innis äg Anna Sara Sikku
3 ÖKL GST Idrefjällens Gracie äg Maria Rull

Fr2 Kjell Åke Gerdin
2 UKL GSH Zettertjärns Be Lucky Blizz äg Carina Larsson

Fr3 Henrik Nilsson
2 UKL GST Hagelsprutans Xlusiva Xuxa äg Tina Hedman
2 ÖKL PH Borgeflons MP X-Ray äg Ulf Boström

Fr4 Ronny Andersson
2 UKL GST Endalshöjdens Dolly Parton äg Jean Marc Chabloz
1 UKL IRSH Ripfinnarens ZME Giron äg Kjell Bygdeståhl
1 ÖKL PT Sjaunja Myrens Tina äg Peter Mattsson
1 ÖKL IRSH Norrlans Guidens Vulkan äg Maria Köhler

Lö1 Kjell Åke Gerdin
3 UKL EST Högfjällhundens Aija äg Rasmus Karlsson
2 UKL ESH Herrskapets Our Bandit äg Marika Bladin
2 UKL IRST Remkilens Xtra Allt äg Pernilla Stennek
1 UKL EST Ohlsmyrens Curly Sue äg Mikael Palmebjörk
1 UKL EST Jaktstormens A Innis äg Anna Sara Sikku

Lö2 Jean Marc Chabloz
3 ÖKL VP  PH Vet Points Jack the Ripper äg Henrik Nilsson
1 ÖKL IRST Hadselöyas Azzi äg Ulf Johansson

Lö3 Peter Mattsson
3 ÖKL PT Vestfjorddalens Nikita äg Anna Edvall

Sö1 Henrik Nilsson
1 SKL Cert VP ESH Högfjällshundens Qorven äg Dick Edin
2 SKL CK VP EST Högfjällshundens Skyyr äg Dick Edin
3 SKL CK PT Borgeflons DR Zaga äg Jörgen Andersson

Sö3 Jean Marc Chabloz
1 UKL ESH Högfjällshundens Ville äg Hans Erik Larsson
2 ÖKL VP EST Haraldstorpets Skogsrå äg Leif Berglund
1 ÖKL VP IRST Hadselöyas Lilla-My äg Maria Börnmo Johansson

Sö4 Björn Ström
3 ÖKL GST Idrefjällens Gracie äg Maria Rull
2 ÖKL GST Avalonians Beisla äg Charlotte Holst

Start avgift 350:-  Insättes på NNFK´s PG  440251-7  Viktigt att uppge Bruksvallarna 28 sept – 1 oktober hundens namn och reg. nummer

Vid Utlandsbetalning IBAN: SE25 9500 0099 6026 0440 2517 BIC: NDEASESS
För utlandsägda hundar krävs digitalkopia på registreringsbevis (ej dogwebb)