Lofsdalen 17/4


Engelsk setter

Rico EXC Jkl, 1 kkl CK, 2 BH Cert
Isor EXC Ökl, 1 kkl CK, BIM
Mac Giver EXC Ökl, 2 kkl
Åshamras W Rossa VG Jkl, 2 kkl
Jöldalens Festlig                      Exc Jkl, 1 kkl CK, BT Cert, BIR Championat
Valera's Ing-Vill                   EXC Ökl, 1 kkl


Gordon setter

Endalshöjdens Bono EXC Jkl, 2 kkl CK,2 BH R-Cert                
KJ App av Rastakalv EXC, 1 kkl CK, BH Cerrt, BIR
Kråklifjellets Benn S jkl
Åshöjdens Thora EXC junkl, 1 kkl CK
Avalonians Extra EXC jkl
Avalonians Beisla EXC jkl, 4 kkl CK
Avalonians Donna VG jkl
Endalshöjdens Black S EXC jkl
Endalshöjdens Cindy Lauper EXC jkl, 1 kkl CK, BT Cert, BIM
Kottumlias Aika VG jkl
Kvannildalens Gry the Great EXC jkl
Lyngmosegaard's Gaga G jkl
Zettertjärns Super Ztar EXC jkl, 3 kkl CK, 3 BT
Zettertjärns Vamp VG jkl
Zettertjärns Vånna VG jkl
Åshöjdens Zelma EXC jkl, 2 kkl, CK, 2 BT R-Cert
Avalonians Delta VG ökl


Irländsk Röd setter

Coxokhol Mackiggian Tattetetter EXC junkl, 1 kkl                           
Heggelifjellets Messi  VG jkl
Red Garlics Sweet Potato EXC jkl, 1 kkl, CK, BH Cert, BIM Championat
Yggdrasil KN-Preto EXC jkl, 2 kkl
Coxokhol Eccelenza Sycoraxa EXC junkl, 1 kkl
Coxokhol Mucho Mambo Metaxa VG junkl, 2 kkl
Coxokhol Relalalaxa KEP
Den Röde Jägarens Qiller Queen G jkl
Norrlandsguidens No Speed VG jkl
Fjellstårsas PW Nigella G Ökl
Honeygardens Lady Chatterly EXC Chkl, 1 kkl CK, BT, BIR
   

Irländsk Röd och Vit setter
Zettertjärns Edhan                      VG Ukl, 1 kkl

Pointer

CO Cito VG jkl
Mac Vargs B Wildcard EXC jkl CK, 2 BH R-Cert         
Södersjöns Gameboy EXC jkl, 1 kkl CK, BH Cert, BIR
Tiurskogens Cito Exc Ökl, 1 kkl CK, 3 BH


 

Domare: Vibeke L Andersson
BIS    KJ App Av Rastakalv, äg: Wenche Porsanger
BIS-2 N DK UCH Jöldalen's Festlig, äg: Petter Steen
BIS-3 DK V-11 C.I.E Honeygardens Lady Chatterly, äg: Tomas Wiklund
BIS-4 J Södersjöns Gameboy, äg: Jimmy Börjesson

 

Brunflo 24/5

Engelsk setter

Åshamras Wide  EXC Ukl,1 ukk            
Björnåns E Gixxer  VG Bkl, 1 Bkk
Hjallabakkens Hoya  VG Ukl,1 UKK
Viltunga Vilde Brutus   EXC Ökl, 1 Ökk CK, BH,BIR
Ohlsmyrens Rospiga  EXC Bkl, 3 Bkk CK, 4 BT
Skedoms Macmyra  EXC Bkl, 1 Bkk CK, BT Cert, BIM
Skedoms Mira   EXC Bkl, 2 Bkk CK, 2 BT R-Cert
Björkvattnets Vide    VG 
Falcsagans Gry EXC Ökl, 4 Ökk
Hafrafjells Harka G
Skedoms Mia EXC Ökl, 1 Ökk, CK, 3 BT
Skedoms Miss Ziva EXC Ökl, 3 Ökk
Skedoms Mocha Spice  EXC Ökl
Skedoms My EXC Ökl
Skedoms Myrica EXC Ökl, Ökk CK
Falcsagans Gry Avelsgrupp 1 HP
Skedoms Kennel  Uppfödargrupp 1 HP
Gordon setter
Fjällpilens Qlinga 1 valpkl HP
Mackan VG junkl, 3 junkk
Private Eye from the Nobels Friend VG junkl, 2 junkk
Tjäderkullens  NZ Zaniro VG junkl, 1 junkk
Endalshöjdens Bono EXC Bkl, 2 Bkk
Zettertjärns Under Nitromethan EXC Bkl, 1 Bkk CK, BH Cert, BIM
Zettertjärns Varri VG Bkl, 3 Bkk
Zettertjärns Tazkill EXC Ökl, 1 Ökk CK, 2 BH
Åshöjdens Hjalte EXC Ökl, 2 Ökk
Gråsjövalens Warrior EXC vetkl, 1 vetkk CK, 3 BH
Gråsjövalens Zimon EXC vetkl, 2 vetkk
Åshöjdens Thelma EXC junkl, 1 junkk
Endalshöjdens Cindy Lauper EXC Bkl, 1 Bkk CK, BT Cert, BIR
Imingens EK Back in Black EXC Bkl, 2 Bkk CK, 3 BT R-Cert
Zettertjärns Super Ztar EXC Bkl, 3 Bkk CK, 4 BT Championat
Zettertjärns Uniqa VG Bkl
Zettertjärns Yra  VG Bkl
Åshöjdens Zelma EXC Bkl, 4 Bkk
Zettertjärns Darling EXC vetkl, 1 vetkk CK, 2 BT
Zettertjärns Kennel Uppfödarklass 1 HP
Irländsk setter
Gulltjönns Topgun EXC Junkl, 1 junkk CK, BH Cert, BIR
Daim VG Ukl, 1 Ukk
Fjellstårsas PW Melker VG Bkl, 2 Bkk
Heggelifjellets Messi EXC Bkl, 1 Bkk CK, 3 BH R-Cert
Yggdrasils Platto EXC Ökl, 1 ÖKK CK, 2 BH
Pointer
Langgrubbans Great Britanny 1 valpkl HP
Östbergets Yra 1 valpkl HP
Borgeflons PP Viking VG Bkl
Mac Vargs B Wildcard EXC Bkl, 2 Bkk CK, 3 BH R-Cert
Mac Vargs B Winning Sense EXC Bkl, 1 Bkk CK, BH Cert, BIR
Bjöålias Point EXC Chkl, 1 Chkk CK, 2 BH
Gamekeepers Garbo VG junkl, 2 junkk
Vita Fordalens Therese VG junkl, 1 junkk
Mac Vargs A Beretta Whitewing EXC Bkl, 1 Bkk CK, BT Cert, BIM
Östbergets Winja EXC bkl, 2bkk CK,2 BT R-Cert
Mac Vargs Femetta EXC Ökl, 1 Ökk
Siverforsens Party Animal EXC vetkl, 1 vetkk CK, 3 BT
Siverorsens Party Animal Avelsklass 1 HP
Mac Vargs Kennel Uppfödarklass 1 HP


FINALRESULTAT SPECIALKLUBBARNAS UTSTÄLLNING BRUNFLO 2015-05-24

BIS-valp 4-6 månader  Domare: TOVE LÖÖV
1 ENGELSK SPRINGER SPANIEL COCO LINE DAZZLING DARNLING
Äg Lise Tromsdal & Hilde J Kolstad, Vuku  Norge
2 GORDON SETTER FJÄLLPILENS QLINGA Äg Dan Frenklert, Järpen
3 POINTER LANGGRUBBANS GREAT BRITTANY Äg Anna Fors Ward & Lisa Eriksson, Hallen
4 FLAT COATED RETRIEVER CACI´S I´M NOT-A-SNAPSHOT Äg Carina Östman, Borlänge

BIS-valp 6-9 månader Domare: SARAH HÄGGKVIST
1 TAX STRÄVHÅRIG DVÄRG LIZA’S M-JUNI Äg Anne-Birgit Elverum, Steinkjer  Norge
2 BEAGLE UTVÄNGS AMO VIGGO Äg Börje Andersson, Bräcke 
3 POINTER ÖSTBERGETS YRA Äg Kerstin & Marie Frändegård, Östersund
4 TAX STRÄVHÅRIG NORMALSTOR SKULESKOGENS R MAGIC ICE CRYSTAL
Äg Margareta Sohlin Fröberg, Östersund

BIS-veteran Domare: PER H NYMARK
1 TAX STRÄVHÅRIG NORMALSTOR SE UCH SE NO VCH MOSSA Äg Åsa Thunberg, Mattmar
2 FLAT COATED RETRIEVER SE UCH SE JCH SE VCH LUSTANS LIGHT MISTY Äg Karin & Thomas Holmgren, Söråkr
3 GORDON SETTER ZETTERTJÄRNS DARLING Äg Jane & Joakim Hagström, Borlänge
4 TAX LÅNGHÅRIG DVÄRG NORD UCH CIB CIE SE VCH NO V 10 SE VV 14 SPÅRLYCKANS MUSETTE
Äg Ingeborg Bohlin, Söråker

BIS-avel Domare: HILDE KVITHYLL
1 ENGELSK SETTER FALCSAGANS GRY Äg Åsa Vilson, Hackås
2 HAMILTONSTÖVARE NORD JCH SE UCH HAGETS SPARA Äg Henrik Kårén, Näsåker
3 POINTER CIE CIB NORD FI BALT EE LT LV UCH BALTW 09 NORD VV 14 DKV 11 NORDV 10 KBHV 09 ESTW 09 
NORD JV 06 SILVERFORSENS PARTY ANIMAL Äg Monica Garbeklint, Östersund 

BIS-uppfödare Domare: EVA NIELSEN
1 FLAT COATED RETRIEVER CACI’S KENNEL Äg Carina Östman, Caroline Lundqvist & Mikael Persson, Borlänge
2 GORDON SETTER ZETTERTJÄRNS KENNEL  Äg Kristina Edh, Järpen 
3 POINTER MAC VARG’S KENNEL  Äg Monica Garbeklint, Östersund
4 HAMILTONSTÖVARE RÖDSTAMONS KENNEL  Äg Henrik Kårén, Näsåker

BEST IN SHOW Domare: HANS ALMGREN
1 FLAT COATED RETRIEVER CIE SE NO UCH DK JV 12 FI V13 14 SE V 14 15 CACI’S LOOK N’CUTE
Äg Lina Jernberg, Edsbyn
2 PETIT BASSET GRIFFON VENDEEN SE JV15 TLN JW 15 TLN W 15 LÖVHÖGENS KLABBE
Äg Desiree Högman & Fredrik Lööv, Älvkarleby
3 ENGELSK SETTER VILTUNGLA VILDE BRUTUS Äg Håkan Bäckström, Dvärsätt

BIG GRP 4 / 6 TAXAR, DRIVANDE HUNDAR & SPÅRHUNDAR  Domare: PER H NYMARK
1 PETIT BASSET GRIFFON VENDEEN SE JV15 TLN JW 15 TLN W 15 LÖVHÖGENS KLABBE
Äg Desiree Högman & Fredrik Lööv, Älvkarleby
2 TAX STRÄVHÅRIG NORMALSTOR SE UCH SKULESKOGENS Q PRINCESS DAISY Äg Karin Grandics, Östersund
3 BEAGLE CIE DE UCH SE JV 12 SE V 14 15 ALOTORIUS OLD GLORY KEEP THE PROMISE  
Äg Madeleine Bäck, Boda Kyrkby
4 TAX LÅNGHÅRIG DVÄRG NORD UCH SE VCH NORD V 14 SPÅRLYCKANS NON STOP  Äg Ingeborg Bohlin, Söråker

BIG GRP 7 STÅENDE FÅGELHUNDAR Dom: HILDE KVITHYLL
1 ENGELSK SETTER VILTUNGLA VILDE BRUTUS Äg Håkan Bäckström, Dvärsätt 
2 GORDON SETTER ENDALSHÖJDENS CINDY LAUPER Äg Sofia Lind, Duved
3 STRÄVHÅRIG VORSTEH GLESBYGDENS AXL Äg Goon Johansson, 
4 POINTER MAC VARGS B WINNING SENSE Äg Monica Garbeklint, Östersund

BIG GRP 8 APPORTERANDE FÅGELHUNDAR Dom: EVA NIELSEN
1 FLAT COATED RETRIEVER CIE SE NO UCH DK JV 12 FI V13 14 SE V 14 15 CACI’S LOOK N’CUTE
Äg Lina Jernberg, Edsbyn
2 COCKER SPANIEL SE JV 15 MANACA’S NO STRINGS ATTACHED Äg Madeleine Bäck, Boda Kyrkby
3 ENGELSK SPRINGER SPANIEL SE NO UCH BARECHO ZIMPLY MADE FOR ME Äg Lise Tromsdal, Vuku  Norge
4 GOLDEN RETRIEVER NO SE UCH KEPHLES PLEASURE TO HAVE Äg Wenche & Raymond Pedersen, Löten  Norge
 

SKK

Irländsk setter  
Coxokhol Mackgiggian Tattetetter EXC Ukl,1 Ukk CK,BH BIM
Heggelifjelets Messi VG Bkl, 1 Bkk
Coxokhol Relalalaxa EXC Ukl
Honeygardens Lady Chatterly EXC Chkl CK, BT BIR
   
Pointer  
Aeris TP Royal VH Bkl,3 Bkk
Mac vargs B Winning Sense EXC Bkl, 1 BKK CK, 2 BH Cert
Mac Vargs B Wildcard EXC Bkl, 2 Bkk CK, R-Cert
Björklunds C/J Zidius Magnum EXC Ökl, 1 Ökk
Mac Vargs Delicato G Ökl
Bjönnålias Point EXC Chkl,1 CHkk CK,BH BIM
Östbergets Yra EXC junkl, 1 junkk
Mac Vargs A Beretta Whitewing EXC Bkl, 2 Bkk CK, 2 BT R-Cert
Östbergets Winja EXC Bkl, 1 Bkk CK, BT Cert BIR
Silverforsens Party Animal EXC vetkl, 1 vetkk CK, 3 BT
   
Gordon setter  
Endalshöjdens Bono EXC Bkl, 1 Bkk CK, BH Cert BIM
Zettertjärns Tazkill EXC Ökl, 1 Ökk
Endalshöjdens Cindy Lauper EXC Bkl, 3 Bkk CK, 4 BT
Imingens EK Back in Black EXC Bkl, 4 Bkk,
Zettertjärns Olga  VG Bkl
Zettertjärns Sessan VG Bkl
Zettertjärns Vånna EXC Bkl, 1 Bkk CK, 2 BT Cert
Åshöjdens Zelma EXC Bkl, 2 BkkCK, 3 BT R-Cert
Zettertjärns Volet VG Ökl
Zettertjärns Super Ztar EXC Chkl, 1 Chkk CK, BT BIR
Zettertjärns Uppfödargrupp 1 HP
   
Engelsk setter  
Skedoms Nita 1 valpkl HP 4-6 mån
Björkvattnets Asta 1 valpkl HP 7-9 mån
Ailigaslammen Baja'n VG junkl, 2 junkk
Faulfossens's RS Mattis EXC junkl, 1 junkk
Haraldstorpets Oknytt EXC Ukl, 1 Ukk
Rico EXC Bkl, 1 Bkk CK,BH Cert BIR Championat
Viltungla Vilde Bruthus EXC Ökl, 1 Ökk
Högfjällshundens D-Boss EXC vetkl, 1 vetkk CK, 2 BH
Faulfossens Pippi EXC junkl,1 junkk
Haraldstorpets Mara VG Ukl, 3 Ukk
Haraldstorpets Vittra VG Ukl, 4 Ukk
Hjallabekkens Hoya EXC Ukl, 1 Ukk
Indra EXC Ukl, 2 Ukk
Faulfossens VT Ronja Röverdatter EXC Bkl, 1 Bkk CK,2 BT Cert Championat
Himlabergets Hasta EXC Bkl
Högfjällshundens Nova  EXC Bkl
Ohlsmyrens Peggy Sue EXC Bkl, 4 Bkk
Riska VG Bkl
Skedoms Mira EXC Bkl, 2 Bkk CK, 3 BT R-Cert
Björkvattnets Vide VG Ökl, 2 Ökk
Skedoms Myrica EXC Ökl, 1 Ökk CK, BT BIM