Här lägger vi ut resultaten från alla jaktprov inom NNFK samt även medlemmars resultat från övriga prov.
Maila gärna in era resultat tagna utanför NNFK
Om Ni har foton från proven maila gärna in dem.

 

Vinter Fjäll Pokal & SM

Vinter SM
1 SKL/Cert,Cacit Chriswalls Finn uppf & ägare Christer Wallerby
2 SKL CK, R-Cacit Högfjällshundens Mac ägare:Dick Edin uppf: Bernth Perström
3 SKL CK Björklunds Jackson uppf & ägare: Einar Holmvik
4 SKL Chriswalls Diva uppf & ägare Christer Wallerby 
5 SKL Norrlandsguidens Gasa II uppf & ägare Niklas Sundberg

Fjällpokalvinnare Avalonians Extra 1 UKL /uppf & ägare: Helene & Jon-Eirik Stensby

Lofsdalen 16-19/4

17/4 
1 UKL/HP Den Röde Jägarens Ice Queen / Ulla Mikkola
1 UKL/HP Åshamras W Rossa/ Kajsa Grape/Torstein Stenersen
1 UKL Valera's Festus/ Petter Steen
3 UKL Idrefjällens Gracie / Maria Rull/ Stefan Nordin

2 ÖKL Östbergets Winja /Kerstin Frändegård
2 ÖKL Akaheias Pajo/ Marja Persson
3 ÖKL Högfjällshundens  Qurre/ Tommy Hagerlund

18/4
1 ÖKL/HP C/O Cito /Einar Holmvik
1 ÖKL/HP Kvannildalens Izadora/ Wanda Eliasson
1 ÖKL/HP Zettertjärns Super Ztar / Kristina Edh
2 ÖKL Endalhöjdens Black S/Elisabeth Albertsson
2 ÖKL Högfjällshundens Maja/Bernt Perström
2 ÖKL Tiurskogens Cito/ Anders Handler
3 ÖKL Endalshöjdens Bono /Bodil Elofsson
3 ÖKL Endalshöjdens Blackie Lawless/Sofia Lind
3 ÖKL Endalshöjdens Cindy Lauper/ Sofia Lind
3 UKL Kottumlias Aika/Marianne Myrmo

1 UKL/HP Den Röde Jägarens Ice Queen/Markku Mikkola
1 UKL/HP Valerias Lystig / Petter Steen
1 UKL Hagalidens Rasmus/ Bengt Hansson
1 UKL Zettertjärns Vamp/Kristina Edh
1 UKL Åshöjdens Thora/Sten Storm
1 UKL Högfjällshundens Skyr/ Dick Edin
2 UKL Örnevattnets Messi/Svein eriksen /Terje Stokkebekk
3 UKL Chriswalls Harald/Christer Wallerby
3 UKL Giddes J Ravna/Erik Böhler/Terje Stokkebekk
3 UKL Zettertjärns Vånna/Kristina Edh

19/4

2 UKL Den Röde Jägarens Ice Queen/ Ulla Mikkola
2 ÖKL Avalonians Donna/ Dag Bay
2 ÖKL Avalonians Beisla / Charlotte Holst

SKL Domare: Peter Hoyer
1 SKL/CERT Ohlsmyrens Peggy Sue / Roland Ohlsson
2 SKL Norrlandsguidens No Speed/ Maggan Fryklund

SKL Domare: Bengt Hansson
1 SKL/CERT Kenzo/ Tommy Hagerlund
2 SKL/CK Bjönnålias Point/ Monica Garbeklint
3 SKL Borgeflons CJ Princess of Speed/ Eva Perman /Terje Stokkebekk

SKL Domare: Ronny Andersson
1 SKL Spira av Snarum/Morten Fuglerud



 


Rundhögen 12/4

Domare: Vibeke L Andersson
1 ÖKL/HP Heggelifjellets Messi / Kjell Bygdestål
2 ÖKL Zettertjärns Dariuz/ Trond Rosten
3 ÖKL Akaheias Pajo/ Marja Persson
1 UKL Zettertjärns Vånna/ Kristina Edh
1 UKL Lykkekjerrets Valli/ Jens

Domare: Kerstin Frändegård
2 ÖKL CO Cito/Einar Holmvik
2 UKL Ohlsmyrens P Wild Card/Marit Ericsson

 

Resultat Rundhögen 6/4

Domare: Steinar Dahl
1 UKL Zettertjärns Vånna / Kristina Edh
2 UKL Zettertjärns Varri / Willy Trehag
2 ÖKL Zettertjärns Super Ztar/ Kristina Edh
2 ÖKL Fjellstårsas PW Melker/ Ingvar Sydström

Domare: Thore Maela
1 UKL/HP Cito/ Einar Holmvik
1 UKL/HP Zettertjärns Vanilla/ Trine F Nielsen
1 UKL Mackan/ Karin Bysell
1 UKL Omnsfjelltoppens  Pink/ Lise Garberg
1 ÖKL/HP Högfjällshundens Peps/ Erik Tullsten
2 ÖKL Endalshöjdens Blackie Lawless/ Sofia Lind

 

Resultat Rörvattnet

28 mars
UKL/ÖKL Domare: Leif Berglund
1 UKL/HP Zettertjärns Vamp/Kristina Edh
1 UKL/HP Zettertjärns Vånna / Kristina Edh
2 UKL Royaluras M-Safe/ Torbjørn Austvik
3 UKL Roualuras M-Ræser/ Espen Farkvam

1 ÖKL/HP Högfjällshundens Peps/ Erik Tullsten
2 ÖKL Endalshöjdens Blackie Lawless / Sofia Lind
2 ÖKL Akaheias Pajo/ Marja Persson
2 ÖKL Fjellstårsas Shiva/ Evelina Åslund

UKL/ÖKL Domare: Ronny Andersson
1 UKL Åshöjdens Thelma/ Per Grönlund

1 ÖKL/HP Ohlsmyrena No Joke/ Roland Ohlsson
2 ÖKL Zettertjärns Sessan / Jean-Marc Chabloz
2 ÖKL Endalshöjdens Bono / Bodil Elofsson 
2 ÖKL Ohlsmyrens Good Stuff/ Lena Larsson
2 ÖKL Limingruets II Orroz/ Arve Aasen

29/3
SKL Domare: Ronny Andersson
1 SKL Metrinelunds Keiser/ Teje Bjugan
2 SKL Ohlsmyrens More Then a Feeling "Una"/Anna Falkeby Lundmark


 

Resultat Bruksvallarna

21 mars
Pristagare SKL Domare: Ronny Andersson

1 SKL/Cert Norrlandsguidens Gasa /Niklas Sundberg 
2 SKL/CK Norrlandsguidens Glöda/ Niklas Sundberg
3 SKL/CK Zettertjärns Bleika Ionasdotter /K Edh/F Ohlsson 
4 SKL Jentefjellets Linsi/ Gunno
5 SKL Borgeflons Speediga Sassa/Bengt Persson 
6 SKL Norrlandsguidens No Speed /Maggan Fryklund

UKL/ÖKL  Domare: Kerstin Frändegård
2 ÖKL Heggelifjelets Messi/ Kjell Bygdeståhl

2 mars
UKL/ÖKL Domare: Ronny Andersson
1 UKL/HP Kj App av Rastarkalv/Wenche Porsanger
1 ÖKL/HP Yggdrasils KN-Pesto/ Ola Arnell
 

Roland Ohlsson med Engelsk setter dam

Ett stort tack till våra sponsorer under provet i Lofsdalen 16-16 April

ForsWards Hund & Jakt 
Tasseborg Hund & katt
Östersunds djursjukhus
Hööks
Veterinär Ingrid 
Boström
Björks Hundrehab
IF 
Veterinär Maria Edler
Magasinets keramik
Karri-Z
Margareta Fryklund
Royal Canin
Glavaris
Ejra djurklinik