Bruksvallarna 20 augusti 2017

Domare: Jean Marc Chaboz
2 UKL Zettertjärns Akize, ägare/förare Sten Ove
2 ÖKL Norrlandsguidens Vulkan, ägare Niklas & Maria Köhler, förare Maria Köhler
2 ÖKL Ruba Ala Curt The Conqueror, ägare/förare Jenny Westerlund

Domare: Niklas Köhler
2 UKL Ohlsmyrens Billy Jean, ägare/förare Lars Magnusson
 

Gräftåvallen 7 september 2017

Domare: Kristina Edh
2 UKL East Meadows Rock'n'roll Roll Madonna
3 UKL Rubra Alba Diva Dior
2 ÖKL Norrlandsguidens Eldibaken
2 ÖKL Borgeflons Zaga

Stugun 3 september 2017

Domare: Kjell Åke Gerdin
1 UKL Sotborrens Vild-vittra, ägare Johanna Uddas
2 UKL Endalshöjdens Dylan, ägare Ingvar Sydström
2 UKL Sotborrens Vilje-stark, ägare Martin Uddh

Edevik 9-10 september 2017

Domare: Jean Marc Chabloz
2 UKL Endalshöjdens Debbie Harry, ägare/förare Inga-Lill Rosenius
1 UKL Endalshöjdens Dylan, ägare/förare Ingvar Sydström
1 UKL Zettertjärns Azk, ägare/förare Kristina Edh
3 UKL Zettertjärns Anizette, ägare Fredrik Kristina Ohlsson Edh, förare Annette Ohlsson
2 ÖKL Borgeflons Dr Zage, ägare/förare Jörgen Andersson

Domare: Kerstin Frändegård
Borgeflons MP Xorro, ägare/förare Tryggve Kolstad

Domare: Trond Kolstad
3 UKL Endalshöjdens Dolly Parton, ägare Jean-Marc Chabloz, förare Christina Persson
1 UKL Endalshöjdens Dylan, ägare/förare Ingvar Sydström
3 UKL Zettertjärns Anizette, ägare Fredrik Kristina Ohlsson Edh, förare Annette Ohlsson
3 UKL Zettertjärns Azk, ägare/förare Kristina Edh
2 ÖKL Zettertjärns Vånna, ägare/förare Kristina Edh
2 ÖKL Zettertjärns Sessan, ägare Christina Persson, förare Jean-Marc Chabloz

Jättendal 9-10 september 2017

Domare: Magnus Lilja
1 UKL HP Sotborrens Vida-Vidder, ägare/förare Åsa Langgren

Gräftåvallen 13 september 2017

Domare: Kerstin Frändegård

Mittådalen 14 september 2017

Domare: Björn Schjölberg
1 ÖKL Borgeflons DR Zaga, ägare/förare Jörgen Andersson

Gräftåvallen 24 september 2017

Domare: 

Bruksvallarna 28 september - 1 oktober 2017

Fjällpokalkval
Domare: Leif Berglund 
1 UKL HP PT Venatios Viola äg Regina Lindberg

Domare: Dick Edin
1 UKL PH Carnbrings Screw Driver äg Claes Carnbring

Domare: Bengt Hansson
1 UKL GSH Fjällpilens Gulliac

Finalen
Domare: Thomas Lindberg, Stellan Johansson 
1:a Fjällpokalen 1 UKL HP Norrlands Guidens Eldibaken äg Niklas Sundberg
2:a 1 UKL GSH Zettertjärns Azk äg Kristina Edh
3:a 1 UKL EST Högfjällhundens Aija äg Rasmus Karlsson
4:a 1 UKL PH Rokkomborres Nach äg Hans Simensen
5:a 1 UKL EST Ohlsmyrens Curly Sue äg Mikael Palmebjörk

SM kval
Domare: Ronny Andersson
1 SKL VP Cert PT Karacanis Testa Rosso äg Sverker Örmin
2 SKL CK VP IRST Norrlans Guidens Mammuth äg Niklas Sundberg
3 SKL IRST Norrlands Guidens Eldibaken äg Niklas Sundberg
4 SKL VP GSH Åshöjdens Walther äg Jan Andersson

Domare: Niklas Köhler
1 SKL Cert IRST H-Fröya av Kjerringholm äg Hans Simensen

Domare: Leif Berglund
1 SKL Cert EST Rypedalens Venatrix äg Thomas Bull Enger
2 SKL CK IRSH Red Garlic Sweet Potato äg Agneta Andersson

Finalen
Domare: Staffan Emmoth, Peter Mattsson
1:a Fjäll SM 1 SKL CACIT IRSH Erin wom Kapellenfad äg Niklas Sundberg
2:a  2 SKL VP GSH Åshöjdens Walther äg Jan Andersson
3:a 3 SKL VP IRST Norrlands Guidens Mammuth äg Niklas Sundberg

NNFK
Domare: Anna Edvall
3 UKL IRST Remkilens Xtra Allt äg Pernilla Sennek
3 UKL GST Endalshöjdens Debby Ryan äg Sofie Stafås
2 UKL PH Top Point Svart äg Perter Ingrids
3 UKL IRSH Ripfinnarens ZME Giron äg Kjell Bygdeståhl

Domare: Stellan Johansson
2 UKL PT Fjellrypas RF Zonya av Norge äg Eva Perman
1 UKL HP PH Höytjönnas Frank S äg Erik Hården
1 ÖKL VP GST Åshöjdens Thelma äg Per Grönlund

Domare: Dick Edin
1 UKL EST Högfjällshundens Wilja äg Karl Larsson
1 UKL EST Jaktstormens A Innis äg Anna Sara Sikku
3 ÖKL GST Idrefjällens Gracie äg Maria Rull

Domare: Kjell Åke Gerdin
2 UKL GSH Zettertjärns Be Lucky Blizz äg Carina Larsson

Domare: Henrik Nilsson
2 UKL GST Hagelsprutans Xlusiva Xuxa äg Tina Hedman
2 ÖKL PH Borgeflons MP X-Ray äg Ulf Boström

Domare: Ronny Andersson
2 UKL GST Endalshöjdens Dolly Parton äg Jean Marc Chabloz
1 UKL IRSH Ripfinnarens ZME Giron äg Kjell Bygdeståhl
1 ÖKL PT Sjaunja Myrens Tina äg Peter Mattsson
1 ÖKL IRSH Norrlans Guidens Vulkan äg Maria Köhler

Domare: Kjell Åke Gerdin
3 UKL EST Högfjällhundens Aija äg Rasmus Karlsson
2 UKL ESH Herrskapets Our Bandit äg Marika Bladin
2 UKL IRST Remkilens Xtra Allt äg Pernilla Stennek
1 UKL EST Ohlsmyrens Curly Sue äg Mikael Palmebjörk
1 UKL EST Jaktstormens A Innis äg Anna Sara Sikku

Domare: Jean Marc Chabloz
3 ÖKL VP  PH Vet Points Jack the Ripper äg Henrik Nilsson
1 ÖKL IRST Hadselöyas Azzi äg Ulf Johansson

Domare: Peter Mattsson
3 ÖKL PT Vestfjorddalens Nikita äg Anna Edvall

Domare: Henrik Nilsson
1 SKL Cert VP ESH Högfjällshundens Qorven äg Dick Edin
2 SKL CK VP EST Högfjällshundens Skyyr äg Dick Edin
3 SKL CK PT Borgeflons DR Zaga äg Jörgen Andersson

Domare: Jean Marc Chabloz
1 UKL ESH Högfjällshundens Ville äg Hans Erik Larsson
2 ÖKL VP EST Haraldstorpets Skogsrå äg Leif Berglund
1 ÖKL VP IRST Hadselöyas Lilla-My äg Maria Börnmo Johansson

Domare: Björn Ström
3 ÖKL GST Idrefjällens Gracie äg Maria Rull
2 ÖKL GST Avalonians Beisla äg Charlotte Holst

Mammerdalen 2 oktober 2017

Domare: Geir Haugen
2 ÖKL Avalonians Beisla, ägare/förare Charlotte Holst

Ramundberget 7 oktober 2017

Domare: Jean-Marc Chabloz
3 UKL Endalshöjdens Debby Ryan, ägare/förare Sofie Stafås
2 ÖKL VP Ekdalens Epoc, ägare/förare Thomas Hallgren Schaffer

Domare: Lars Thulin
1 UKL Ripfinnarens ZMe Giron, ägare Kjell Bygdeståhl, förare Margaretha Bygdeståhl
2 UKL Rubra Alba Diva Dior, ägare/förare Kjell Moen

Domare: Björn Schjölberg
1 SKL Cert Ohlsmyrens Rospiga

Domare: Jean-Marc Chabloz
1 UKL Endalshöjdens Debby Harry, ägare/förare Inga-Lill Rosenius
3 UKL Ohlsmyrens P Wilda Matilda, ägare/förare Roland Ohlsson
2 ÖKL Ohlsmyrens P Wild at Heart, ägare/förare Roland Ohlsson
3 ÖKL Ohlsmyrens Proud Mary, ägare/förare Roland Ohlsson

Domare: Lars Thulin
2 UKL Remkilens Xtra Allt, ägare/förare Pernilla Stennek
1 UKL HP Zettertjärns Äzzet, ägare/förare Marcus Moen
2 ÖKL Nareheimens Hanni, ägare/förare Bente Moe