Bruksvallarna 20-22 sept Huvudprov

Fredag
Domare: Hans Andersson
1 UKL Setterwalls Geira - Tobias Eriksson

Domare:Björn Schjölberg
3 UKL Rypemyra's Chanza - Kristina Edh
1 ÖKL Molly - Mikael Johansson
2 ÖKL Hjerkinnhöyas Mohito-Magnus Könberg

Lördag 
Domare:Hans Andersson
2 ÖKL Borgeflon's MP X-ray - Ulf Boström
3 ÖKL Zettertjärns Franz - Verner Bergman

Domare: Kerstin Frändegård
2 UKL Herrskapets the golden rose - Per-Olof Eriksson
1 UKL m HP Idrefjällets Azkungen - Stefan Nordin
1 UKL m HP Ohlsmyrens GJ Norrglimt - Lena Larsson
1 UKL m HP Tjuvkilens Zawyer - Kari Lautamäki

Domare: Jean-Marc Chabloz
1 ÖKL Ohlsmyrens P Mustang Sally - Roland Ohlsson Björ

Domare: Björn Schjölberg
1 SKL m VP Red garlics sweet potato - Niklas Köhler
2 SKL - Zettertjärns Nikez

Söndag 
Domare: Peter Hoyer
2 UKL Herrskapets the golden rose - Per-Olof Eriksson
2 ÖKL Herrskapets Master Millionare - Karin Larsson

Domare: Niklas Köhler
2 UKL Rypemyra's Chanza - Kristina Edh
3 ÖKL Borgeflon's MP X-ray - Ulf Boström

Mittådalen 11 sept

Dagen började med mycket tät dimma med sikt på ca 50m. Vid 11 tiden sprack det upp och fåglarna kom fram.
Båda partier hade fågel 

Resultat

Domare: Kerstin Frändegård, inte helt samarbetsvilliga fåglar, inga premier

Domare: Niklas Köhler 
1 Ökl Norrlandsguidens Peacemaker - Niklas Sundberg
3 Ökl Yggdrasil PL Micro-ragge - Gun-Britt Bent 
1 Ukl m HP Norrlandsguidens Papput - förare Niklas Sundberg 
1 Ukl Högfjällshundens Flinga - Erik Tullsten 
3 Ukl Rypemyras Chanza - Kristina Edh


Grattis till alla pristagare!! Och tack till domarna som ställde upp.
/ Kajsa
 

Edevik 7-8 sept

Pristagare Edevik, 20190907-08

Lördag: Kerstin Frändegård
Horndrup's Rikke med Björn Meijel - 2a pris UKL
Tjuvkilens Zawyer med Kari Lautamäki - 2a pris UKL
Riddarsporrens Rietje med Björn Meijel - 2a pris ÖKL m VP
Norrlandsguidens Peacemaker med Niklas Sundberg - 2a pris ÖKL
Zettertjärns Anizette med Anette Ohlsson - 3e pris ÖKL

Lördag: Peter Hoyer 
Ohlsmyrens GJ Norrglimt med Lena Larsson - 1a pris UKL
Zettertjärns Ice med Dennis Johansson - 2a pris UKL
Rallarjans B-Rio med Christian Johansen - 2a pris UKL

Söndag:Peter Hoye
Ohlsmyrens Humla med Roland Ohlsson - 1a pris UKL m HP
Östbergets Åckra med Marie Frändegård - 3e pris UKL
Zettertjärns Anizette med Anette Ohlsson - 3e pris ÖKL
Trollmossens Niki Nordanvind med Nikolai Stenfors - 3e pris ÖKL

Söndag:Björn Meijel 
Tjuvkilens Zawyer med Kari Lautamäki - 2a pris UKL
Norrlandsguidens Tass med Vegard Davidsen - 2a pris ÖKL
 

Bruksvallarna 17-18 aug

Pristagare 

Lördag
Domare Jean-Marc Chabloz
1 ÖKL Hadseløyas Rapp -Björn Schjölberg
2 ÖKL Remkilens Extra Allt- Pernilla Stennek
2 ÖKL Faulfossens RS Mattis-Joakim Breimark
3 UKL Fjälldemonens ML Rickon-Kristoffer Williams

Domare Birger Stene
2 ÖKL Yggdrasil PL Micro-Ragge/ Gun Britt Bent
2 UKL Vorrehöjs Just A Dream/ Niklas Sundberg

Söndag
Domare: Björn Schjölberg
1 UKL Vorrehöjs Just A Dream Niklas Sundberg
1 UKL Högfjällshundens Flinga Erik Tullsten

Domare: Niklas Köhler
1 ÖKL Niuman Della Becchia Irlanda -Carina Uhlén
3 UKL Gamekeepers Senta -Carina Uhlen