Pristagare NNFK Bruksvallarna 5-6 oktober 2019
(Bilder kommer)

Lördag 5/10
Domare: B-O Johansson

3 ukl Ohlsmyrens GJ Svarta Sara, äg/för Ann-Sofie Israelsson
3 ukl Fjälldemonens ML Arya, äg/för Maria Börnmo Johansson
2 ökl VP Högfjällshundens Tingla, äg/för Thomas Tängerfors
3 ökl VP Hadselöya’s Lilla My, äg/för Maria Börnmo Johansson
3 ökl Landborgens Miss Moneypenny, äg/för Michael Lundberg

Domare: Ulf Johansson
1 ukl Vet Point’s Lille Ulven, äg/för Lena Gustafsson
1 ukl Janås Keiron, äg/för Peter Sjöden
1 ukl Hagalidens Fritiof, Fredrik Sivertsen
3 ukl Zettertjärns Huntrezz, äg/för Mikael Andersson

Domare: Björn Schjölberg
2 ökl VP Zettertjärns Compiz, äg Maria Köhler för Niklas Köhler
2 ökl Borgeflon’s RX Beatrix, äg/för Stefan Sandnes
3 ökl Heggelifjellets Messi, äg/för Kjell Bygdeståhl
3 ökl Endalshöjdens Dolly Parton, äg/för Jean-Marc Chabloz

Söndag 6/10
Domare: B-O Johansson

1 skl cert, VP Borgeflon’s DR Zaga, äg/för Jörgen Andersson

Domare: Jean-Marc Chabloz
1 ukl Tjuvkilens Shuri, äg Per Grönlund för Lena Larsson
3 ukl Zettertjärns Huntrezz, äg/för Mikael Andersson
1 ökl VP Heggelifjellets Messi, äg/förare Kjell Bygdeståhl (ny svensk jaktchampion)

Domare: Niklas Köhler
1 ukl Vet Point’s Lille Ulven, äg/för Lena Gustafsson
3 ökl VP Hadselöya’s Lilla My, äg/för Maria Börnmo Johansson
3 ökl VP Avalonian’s Gnista, äg/för Lena åberg
 

NNFK Fjällprov i Bruksvallarna 5-6 oktober 2019

Provledare
Namn: Bodil Elofsson
Mobil: 073-8315376
email: bodilelofsson@gmail.com

Kommissarie
Namn: Christina Persson
Mobil: 073-1828550
email: kicki124@gmail.com

Program
Lördag 5 oktober Ukl/Ökl
Söndag 6 oktober Ukl/Ökl/Skl

För utlandsregistrerad hund ska kopia på originalstamtavla sändas till kommisarien.

Anmälningsavgift
425 kr start/dag

ANMÄL HÄR

Senast måndag 23 september ska blankett och avgift vara kommissarien tillhanda.
Begränsningar: Max 2 partier/dag. I övrigt enligt FAs Jaktprovsregler.

Domare
Ulf Johansson, Niklas Köhler, Jean-Marc Chabloz, B-O Johansson, Björn Schjöldberg
SKL: B-O Johansson
 
Förläggning & upprop
Bruksvallsliden, tel. 0684-20180, www.bruksvallsliden.se
Upprop klockan 08:00 på baksidan av Bruksvallsliden.


Jägarmiddag på lördag kväll kl 19.30  i ”Vävstugan”. (Till vänster strax innan Bruksvallsliden.) Bokas senast 1 oktober hos komissarien , 
 2-rätters 290-

Övrigt
PM, program och startlistor publiceras på NNFKs hemsida.
Kontroller av betald medlemsavgift kan komma att utföras.
Eventuella anspråk på återbetalning av anmälningsavgift hänvisas till FAs Jaktprovsregler
Provledningen reserverar sig för eventuella ändringar.
OBS! Det varnas för snö så vinterdäck kan vara en god ide !!!

Varmt Välkomna!
Christina & Bodil

Startlista

UKL lördag
Avalonian’s Han Sture
Fjellrypas RT Sarek
Fjälldemonens ML Arya
Fjälldemonens ML Hodor
Fjälldemonens ML Jon Snow
Fjälldemonens ML Rickon
Fjälldemonens ML Sansa
Hagalidens Fritiof
Högfjällshundens G-Svea
Idrefjällens Azkungen NY
Idrefjällens Zimba
Janås Keiron
Kokanees Zeb 
Ljungviddens Parma
MD:s Liaz
Ohlsmyrens GJ Norrglimt
Ohlsmyrens GJ Svarta Sara
Tjuvkilens Shuri
Vet Points Lille Ulven
Zettertjärns Huntrezz
Zettertjärns Ize
Åshamras Yo-Yo

ÖKL lördag
Avalonian's Gnista
Avalonian's Gyda
Aya
Black Luckys Frans Hugo
Borgeflons RX Beatrix
Endalshöjdens Cindy Lauper
Endalshöjdens Dolly Parton
Hadselöyas Lilla My
Haraldstorpets Vittra
Heggelifjellets Messi
Herrskapets Official Campion
Högfjällshundens Tingla
Landborgens Miss Moneypenny
Ohlsmyrens P Wilda Matilda
Rubra Alba Diva Dior
Sansetters Thuesday struken
Zettertjärns Anizette
Zettertjärns Compiz
Zettertjärns Sessan
Zettertjärns Uniqa Black Garlic
Zettertjärns Yakira
42

Reserver ukl/ökl lördag 
SetterWalls Giron
Endalshöjdens Emmylou Harris
Zettertjärns Vamp

SKL söndag
Borgeflons DR Zaga
Borgeflons RX Blanka du Nord
Carnbrings Rusty Nail
Endalshöjdens Blackie Lawless
Hadselöyas Rapp
Heggelifjellets Messi
Landborgens Miss Marple
Norrlands Guidens Akita
Norrlands Guidens Eldibaken
Norrlands Guidens Luremus
Norrlands Guidens Mammut
Norrlands Guidens Peacemaker
Ohlsmyrens P Mustang Sally
Zettertjärns Maffia
Zettertjärns Nikez
Åshöjdens Thelma

Reserver SKL söndag
Herrskapets Our Bandit
Bjönnålias Linn
Tiurskogens Cito

UKL söndag
Avalonian’s Han Sture
Borgeflons XJ Canvas
Fjälldemonens ML Arya
Fjälldemonens ML Hodor
Fjälldemonens ML Jon Snow
Fjälldemonens ML Rickon
Hagalidens Fritiof
Idrefjällens Azkungen
Janås Keiron
Kokanees Zeb
Ohlsmyrens GJ Norrglimt
Tjuvkilens Betty Boop
Tjuvkilens Shuri
Vet Points Lille Ulven
Zettertjärns Ize   

ÖKL söndag
Avalonian's Gnista
Avalonian's Gyda NY
Aya
Black Luckys Frans Hugo
Endalshöjdens Debby Ryan
Fjälldemonens ME Tank Girl
Hadselöyas Lilla My
Haraldstorpets Vittra
Norma 
Rubra Alba Diva Dior
Sansetters Thuesday struken
Zettertjärns Compiz
Zettertjärns Uniqa Black Garlic
Zettertjärns Yakira
28

Reserver ukl/ökl söndag: 
SetterWalls Giron
Endalshöjdens Emmylou Harris