Jaktprov Bruksvallarna 16-17 mars 2019

PRISTAGARE LÖRDAG 16/3 2019

Domare Niklas Bodin
1 UKL Högfjällshundens Freke - Rasmus Karlsson
1 UKL Pantza Reds Fernando - Julia Eriksson
2 UKL Imingens UV Dreng - Nina Kjelsberg
2 ÖKL V-Skalets Jaga - Anders Eriksson
1 ÖKL Raudsildras Sönn De Luxe - Nina Kjelsberg

Domare Kerstin Frändegård
3 UKL Red Garlics Langos - Agneta Andersson

Domare Brynjar Holmli
1 UKL Dislsetters Froste - Kajsa Vallström
2 UKL Skedoms Oxy - Mattias Kempe

Domare Bengt Hansson
1 SKL CERT Den Röde Jägarens Ice Queen - Markku Mikkola
2 SKL CK Högfjällshunden Max - Becke Perström
 
Högfjällshunden Max och D-spott
Högfjällshunden Max och D-spott

PRISTAGARE SÖNDAG 17/3 2019

Domare: Niklas Köhler

1 UKL Högfjällshundens D-Spott - Becke Perström
2 UKL Idrefjällens Azkungen - Stefan Nordin
3 ÖKL Herrskapets our Bandit - Marica Bladin
Herrskapets our Bandit
Herrskapets our Bandit
Domare: Niklas Bodin
Inga premier

Domare: Brynjar Holmli
Inga premier
Upprop
Hotell Bruksvallsliden (baksidan/nersidan) båda dagarna, klockan 8:00.

NNFK bjuder på kaffe och bulle till uppropet, välkomna!
Preliminär startlista
Uppdaterad 15/3 kl. 07:15

UKL lördag 16/3
Setterwalls Glada
Dislsetter's Rind
Setterwalls Giron
Avalonian's Gyda
Setterwalls Geira
Dislsetter's Froste
Idrefjällens Azkungen
Ripfinnarens ZV Moa
Isliljans Åbsidian
Idrefjällens Zimba
Gshapp
Gsakk - struken
Avalonian's Han Sture
Avalonian's Gnista
Zettertjärns Ginza
Åshöjdens Min Mio
Pantza Reds Fernando
Girifjällets GZ Boss
Högfjällshundens Flinga
Imingens UV Dreng
Skedoms Primo Vinci
Skedoms Oxy
Högfjällshundens Freke
Ohlsmyrens GJ Norrglimt
Red Garlic's Lakrits - struken
Red Garlic's Lingon
Red Garlic's Langos
Skedoms Proij
Idrefjällens Zorro
Jentefjellet's Inka

ÖKL lördag 16/3
Högfjällshundens Ville
Zettertjärns Compiz
Fjälldemonens ME Elektra
Remkilens Xtra Allt
Högfjällshundens Wilja
Raudsildras Sönn De Lux
Ohlsmyrens P Wilda Matilda
Ohlsmyrens P Mustang Sally
Aeris BR Ipa
Red Garlic's Hot Habanero
V-skalets Jaga
Zettertjärns Franz
Herrskapets Our Bandit
Zettertjärns Yakira - struken
Skedoms Mackmyra - ej betalt

SKL lördag 16/3
Ripfinnarens ZME Bugatti
Ripfinnarens ZME Peigi - struken
Högfjällshundens Qurre - struken
Norrlands Guidens Vulkan
Mac Vargs B Wildcard
Den Röde Jägarens Ice Queen
Södersjöns Gameboy
Carnbrings Rusty Nail
Åshöjdens Thelma
Norrlands Guidens No Speed
Viul Hovedgårds Luna
Giddes J Ripas
Red Garlic's Sweet Potato
Högfjällshundens Max
Zettertjärns Nikez - struken
Zettertjärns Azk
Zettertjärns Vånna
Bjönnlålia's Linn
Kvernmolias Frank

--------------------------------------

UKL söndag 17/3
Setterwalls Glada
Setterwalls Giron
Avalonian's Gyda
Setterwalls Geira
Dislsetter's Froste
Idrefjällens Azkungen
Ripfinnarens ZV Moa
Isliljans Åbsidian - struken
Idrefjällens Zimba
Avalonian's Han Sture
Avalonian's Gnista
Åshöjdens Min Mio
Den Röde Jägaren Quick Silver
Girifjällets GZ Boss
Högfjällshundens Flinga
Skedoms Old Ipa
Skedoms Oxy
Högfjällshundens Freke
Ohlsmyrens GJ Norrglimt
Red Garlic's Lakrits - struken
Red Garlic's Lingon
Red Garlic's Langos
Högfjällshundens D-Spott
Skedoms Proij
Idrefjällens Zorro
Skedoms Primo Vinci
Pantza Reds Fernando

ÖKL söndag 17/3
Högfjällshundens Ville
Fjälldemonens ME Elektra
Remkilens Xtra Allt
Högfjällshundens Wilja
Ripfinnarens ZM Jaeger
Trollmossens Niki Nordanvind
Höytjönna's Knut
Windhovering Larch
Hagalidens Calluna
Aeris BR Ipa
Red Garlic's Hot Habanero
Red Garlic's Sweet Potato
V-skalets Jaga
Zettertjärns Franz
Ohlsmyrens GS Svala
Östbergets Yra
Carnbrings Finsbury

Reserver ÖKL
Herrskapets Our Bandit - sen betalning
Skedoms Mackmyra - ej betalt

Om någon upptäcker något uppenbart fel/har frågor i/om PM'et vänligen kontakta Eva:  jp.bruksvallarna@telia.com el 072-7494736
 
Provledare:
Anette Wall, 073-0971531, anette.wall@live.se

Kommissarie:
Eva Adolfsson, Barbroholsvägen 15, 792 91 MORA
072-7494736, jp.bruksvallarna@telia.com

Program:
Lördag 16 mars UKL/ÖKL och SKL, Max 3 partier
Söndag 17 mars UKL/ÖKL, Max 2 partier

Anmälningsavgift:
400 kr start/dag, insättes på PG: 436750-4, NNFK.
BIC: NDEASESS, IBAN: SE 50 95000099601804367504
Ange plats datum, hundens regnr och namn.

Sista anmälningsdag:
Senast 1 mars ska blankett och avgift vara kommissarien tillhanda.

Anmälningsblankett:
Ladda ner från FAs hemsida, www.fa-avance.se
Anmälan sändes till kommissarien (helst via e-post).
För utlandsregistrerad hund ska kopia på stamtavlan bifogas med anmälan.

Begränsningar:
Program enligt ovan, i övrigt enligt FAs Jaktprovsregler

Förläggning & upprop:
Bruksvallsliden 0684-20180, www.bruksvallsliden.se
Jägarmiddagen, Bruksvallsliden, lördag kväll, 2 rätters 290:- och bokas hos kommissarien senast 1 mars.

Övrigt
PM, program och bekräftelse på start publiceras på lokalklubbs hemsida.
Kontroller av betald medlemsavgift kan komma att utföras. Eventuella anspråk på återbetalning av anmälningsavgift hänvisas till FAs Jaktprovsregler. Provledningen reserverar sig för eventuella ändringar.

Prel. kritiker

Annons kommer även att finnas på: FA:s hemsida

Domare lördag:
Kerstin Frändegård
Niklas Bodin
Brynjar Holmli
Bengt Hansson

Domare söndag:
Niklas Bodin
Niklas Köhler
Brynjar Holmli

Klicka på bilden för att komma till FA-Avance dokumentsida

Sponsorer